Du er her:
Image

TAX FREE?


Tekst&Foto:
E.S.C

Många av oss som reser har på flyget blivit informerade om att försäljning av jordnötter ställts in då det funnits någon nöt-allergiker i kabinen. Fullt förståeligt och egentligen självklart.

Vid ett besök i Bergen, Norge, under januari så ombads passagerare ombord på den mycket bekväma ”bybanan” (spårvagn) att vara försiktig med användandet av parfym. Av samma anledning som ovan. Fortsatt fullt förståeligt och egentligen självklart!

Vad som inte alls är förståeligt och definitivt inte självklart är att vi alla fullkomligt tvingas att passera enorma parfymbutiker efter det att vi passerat säkerhetskontrollen på flygplatserna. Här stinker det av en kolossal blandning av alla parfymer och liknande. Ivriga försäljare erbjuder oss också många gånger en gratis ”dusch” av dessa lukter eller dofter!

Här gäller uppenbarligen inte hänsyn mot allergiker längre!
Dessutom är det ju generellt motbjudande att vi tvingas gå omvägar bara för att slussas igenom dessa ”köpcentrum” som många gånger kallar sig ”tax free”, vilket de oftast inte är. Detta oavsett om vi är allergiker eller inte!

Själv har jag länge reagerat på denna otrevliga och fullständigt onödiga extrapromenad på många flygplatser.

Därför var det intressant, och lite kul, att läsa Travel News häromdagen där de ”avslöjade” den dörr som gör att man slipper passera förbi parfym, cigaretter, sprit och annat elände. Avslöjandet gällde Arlanda flygplats i Stockholm. Givetvis var dörren stängd och dessutom skyltad som ”nödutgång”, men Travel News kunde konfirmera att dörren var öppningsbar och användningsbar för den som så önskar.

Låt oss hoppas att fler sådana ”hemliga” dörrar avslöjas runt om på flygplatserna i Europa!

ANKOMMANDE GÄSTER UNDER JANUARI MÅNAD 2025

Jag, och de flesta, förstår förstås att allt detta styrs av kommersiella intressen. Men det är förvånansvärt att flygplatser uppenbarligen får leva i en helt egen värld. En värld som i övrigt utvecklas för att visa förståelse och hänsyn!

Abonner på oppdateringer

Få siste nytt fra Dagu0026Natt direkte på e-post

Ikke gå glipp av noen nyheter!

Varsler til e-posten din når vi publiserer nye artikler.

Vi spammer ikke! Les vår personvernerklæring for mer info.