å lördag den 8 augusti är det åter dags för Mogán Sunset Run i Arguineguín. Efter flera års uppehåll gör evenemanget comeback och har redan lockat fullt deltagarantal med 330 anmälda.
Kvällsloppet avgörs längs strandpromenaden vid Playa de Las Marañuelas och bjuder på en 5-kilometersbana med havet som närmaste granne. Dessutom arrangeras flera barnklasser med kortare distanser, vilket gör att hela familjen kan delta.
Start- och målområdet ligger på den bilfria delen av strandpromenaden vid Playa de Las Marañuelas. Barnloppen inleds från klockan 20.00 och därefter startar huvudloppet över 5 kilometer.
Mogán Sunset Run arrangeras av Mogáns kommun och är tänkt att bli ett återkommande inslag i sommarprogrammet med fokus på motion, gemenskap och den speciella kvällsmiljön i Arguineguín.






