Mens Brasil kjempet for å holde seg i live i VM, lurte mange på hvorfor Vinicius, en av landslagets ledere og vanlig straffesparktaker i Real Madrid, ikke tok ansvaret fra ellevemeteren.
Noen timer etter at Brasil ble slått ut av Norge, ønsket brasilianeren å fjerne enhver tvil. Beslutningen, forsikrer han, var allerede tatt av Carlo Ancelotti.
– «Treneren bestemmer på forhånd hvem som skal skyte. Han valgte Bruno. Jeg har aldri vært en forfengelig spiller, og jeg har aldri forsøkt å bli toppscorer. Han mente at Bruno var bedre til å skyte enn meg, og derfor valgte han ham. Jeg har aldri unngått ansvaret», forklarte Vinicius til Marca.
Carlo Ancelotti tok også selv ansvaret etter Brasils smertefulle VM-exit mot Norge.
Den italienske landslagstreneren møtte pressen på MetLife Stadium med en rolig, men selvkritisk tone. Han forsvarte taktikken mot Erling Haaland, forklarte den omdiskuterte straffebeslutningen og understreket at nederlaget ikke endrer planene for Brasils landslag.
– «Dette er ikke slutten, det er starten på en ny syklus», sa Ancelotti, som allerede ser frem mot gjenoppbyggingen av det brasilianske landslaget.






