Hva det er, hvordan det smitter, symptomene, behandlingen og statusen for utbruddet av et virus som forvandlet et drømmecruise til en helsekrise.
En ekspedisjon med utgangspunkt i Tierra del Fuego (Argentina), med en billettpris som kan overstige 22 000 euro og 43 dager foran seg for å besøke Antarktishalvøya og avsidesliggende øyer i Atlanterhavet. Det var utgangspunktet for en reise som lovet å bli en drøm, men som endte med dødsfall om bord, forankret i farvannet utenfor Kapp Verde og i påvente av hjemtransport. Årsaken? Et utbrudd av hantavirus, hvis opprinnelse ennå ikke er kjent med sikkerhet, og som antas å ha smittet mellom reisende.
Viruset, som stammer fra smittede gnagere, har foreløpig ført til tre dødsfall (to av dem om bord på skipet Hondius) og ytterligere fem mistenkte tilfeller av infeksjon med et sjeldent virus, som det ikke finnes noen spesifikk behandling mot, og hvor tidlig diagnose er avgjørende for overlevelse. I de alvorligste tilfellene kan sykdommen ha en dødelighet på opptil 40 %.
Et kjent virus av animalsk opprinnelse
Når vi snakker om hantavirus, snakker vi ikke om et ukjent eller nyoppstått virus slik SARS-CoV-2 (årsaken til covid-19-pandemien) var.
Når det gjelder hantavirus, er rotter, mus og andre ville gnagere, som for eksempel markmus, de dyreartene som bærer viruset. Utbruddet på cruiseskipet skyldes Andes-varianten, den eneste formen av viruset hvor det foreligger vitenskapelig dokumentasjon på smitte mellom mennesker.
Sjelden smitte mellom mennesker
Selv om det dreier seg om en zoonose, er smitte mellom mennesker, selv om det er vanskelig, ikke umulig. Alt avhenger av det konkrete viruset og personlige eller miljømessige forhold.

Den vanligste smitteveien er fra dyr til mennesker. I disse tilfellene skjer smitten oftest ved innånding av aerosoler i miljøer som er forurenset av viruset fra avføring, urin eller spytt fra smittede gnagere. Smitte kan også skje ved berøring av et dyr (levende eller dødt), samt ved bitt eller klor, selv om den sistnevnte smitteveien er mer uvanlig.
De fleste utbruddene av hantavirus forekommer i landbruksmiljøer, for eksempel på jordbruksarealer i områder hvor det lever gnagere.
For at viruset skal smitte mellom mennesker, må kontakten være svært nær og direkte. For at smitte skal finne sted, må det derfor skje utveksling av kroppsvæsker – for eksempel gjennom seksuell omgang, kyssing eller bruk av gjenstander som en smittet person har brukt, som en vannflaske – eller ved å oppholde seg i et dårlig ventilert rom over lengre tid.
I alle tilfeller må den smittede personen ha symptomer, ifølge helsedepartementet.
Hvor lang er inkubasjonstiden?
Det tar en stund før hantaviruset gir symptomer. Vanligvis forløper sykdommen uten symptomer i én til tre uker, men inkubasjonstiden kan variere fra tre til opptil 45 dager. Med tanke på dette kan det ikke utelukkes at det kan oppstå flere tilfeller blant passasjerene på cruiseskipet.
Det finnes imidlertid personer som er smittet med hantavirus, men hvor sykdommen ikke utvikler seg, eller hvis den gjør det, er den asymptomatisk eller svært mild.
Hvilke symptomer gir en hantavirusinfeksjon?
Sykdommen forårsaket av hantavirus fra den gamle verden, som varianten fra Andesfjellene, har i begynnelsen svært uspesifikke symptomer som lett kan forveksles med influensa. Ubehag, feber, muskelsmerter, tørr hoste, hodepine eller kvalme er blant de vanligste symptomene. Av og til kan det også oppstå magesmerter og diaré.
Hvis sykdommen medfører luftveissymptomer og disse forverres, kan det oppstå det såkalte «hantavirus-kardiopulmonalt syndrom» (HCPS), som har dårligere prognose og er karakteristisk for de hantavirusvariantene som dominerer i Amerika. Når det gjelder de vanligste formene for hantavirus i Europa og Asia, kalles det forverrede bildet «hemorragisk feber med nyresyndrom» (FHSR), som har lavere dødelighet.

Hvordan behandles hantavirus?
Det finnes ingen spesifikk behandling (antivirusmiddel) mot hantavirusinfeksjon. I fravær av effektive farmakologiske behandlinger har bruk av ribavirin (et bredspektret antiviralt middel) vist seg å ha en viss effekt ved FHSR, ifølge den spanske foreningen for intensivmedisin, akuttmedisin og hjerteavdelinger.
Hva vet man om utbruddet?
Verdens helseorganisasjon (WHO) vurderer to hypoteser om opprinnelsen til utbruddet på Hondius:
- Smitte før reisen. Før de gikk om bord på cruiseskipet, hadde det avdøde ekteparet reist rundt i Argentina. I dette landet er det aktive utbrudd av sykdommen, så smitten kan ha skjedd tidligere og sykdommen utviklet seg om bord på skipet. Dette er scenariet som WHO anser som mest sannsynlig.
- På selve skipet. Gjennom inntak av mat eller drikkeflasker som var forurenset (med avføring fra gnagere).
Per 6. mai er det registrert åtte smittede personer og et niende mistenkt tilfelle. Tre av de smittede har dødd. Den første, den 11. april, var en nederlender hvis lik ble brakt i land på St. Helena nesten to uker senere. Hans kone, som ble evakuert fra cruiseskipet, døde den 27. april. Den 2. mai ble det kjent at en tysk turist var død.
En av de to alvorlig syke ble evakuert til Johannesburg (Sør-Afrika), hvor han fortsatt er i kritisk tilstand. Den andre er skipets lege, som antas å ha blitt smittet mens han behandlet de smittede om bord. Denne mannen og andre pasienter med milde symptomer er allerede evakuert og er på vei til Nederland.
WHO har offisielt bekreftet forekomsten av hantavirus i tre av de åtte tilfellene: den første avdøde kvinnen, pasienten som er innlagt i Sør-Afrika og en sveitser som også var om bord på cruiseskipet, men som avsluttet reisen på St. Helena, hvorfra han fløy til hjemlandet. På dette flyet kan den som antas å være den niende smittede i utbruddet ha blitt smittet, en fransk mann, som, hvis dette bekreftes, vil være det første tilfellet av smitte mellom mennesker utenfor cruiseskipet.
Hva skjer nå med de øvrige personene?
Etter at den spanske regjeringen har godkjent hjelpeforespørselen fra WHO, er Hondius nå på vei mot spansk farvann, hvor det forventes å ankomme om tre eller fire dager.
Kilde: Periodico ABC
Les mer:
Hantavirus och fartyget MV Hondius på väg mot Kanarieöarna






