Du er her:
  • Home
  • Fokus
  • Pico de las Nieves via Cruz Grande til San Bartolomè
Vandra från Pico de Las NIeves

Pico de las Nieves via Cruz Grande til San Bartolomè

Fra toppen av Gran Canaria til vakre San Bartolomé


Dersom du velger turen mellom Pico de las Nieves og San Bartolomé, vil du oppleve sjelden vakker veibyggerkunst. Man må imponeres av hvordan de gamle kanarierne løste kommunikasjonsutfordringene gjennom deet kuperte landskapet. «Kongeveien» ned siden mot Cruz Grande og vider til San Bartolomé er et eksempel på dette. Pico de las Nieves er med 1956 meter den nest høyeste toppen på Gran Canaria, men de militære har okkupert den aller øverste toppen. Den første delen av turen går på sti gjennom buskvegetasjon i pinjeskogen, med den 1917 meter høye Pozo de las Nieves som en interessant avstikker. Stien kommer ned på «Kongeveien» i passet Deglada de los Hornos. Rett etter stimøtet anbefales den korte avstikkeren opp på en iøynefallende «buedannelse» på høyre side av stien. Problemet med turen kan være bilen som står parkert oppe på toppen der du startet. 

Utgangspunktet for turen er snuplassen på GC-134, ved militæranlegget på toppen av Pico de las Nieves. Turen starter der steinmuren begynner, og følger ryggen mot søkket mellom snuplassen og nabotoppen Pico del Campanario. Noen små, hvite «sementvarden» (med Cabildo Insular 1953) viser retningen. Pass på løs grus der det er bratt. På den siste strekningen før søkket kan gule busker ha innsnevret passasjen ved innvokst i stien mellom pinjetrærne. Fra søkket har du en imponerende spiss topp på venstre side av et bratt skar, som ender rett ned i Barranco de la Culata. Stien går 200 meter opp langs ryggen mot Pico del Campanario, før den holder høyden videre. Etter vel fem minutter fra søkket kan skimtes den nakne toppen av selve 1917 meter høye Campanario opp mot vestre. Den kan så absolutt bestiges, den siste delen ved å runde toppen på venstre side og ta sg opp til sementvarden på toppen fra «utsiden». Den er bratt, men gode tak i det knudrete fjellet for både hender og føtter.

Etter 20-35 minutter kommer ut på en mer skogløs del av ryggen, med utsikt mot Tenerife med Teide, til venstre for Roque Nublo. Etter dette åpne partiet fortsetter stien inn i skogen og går i bratt slynge ned 30-40 høydemeter. Du kan her bli lurt av en sti som nede i siden fortsetter mot venstre. Du skal helt ned det steinete og bratte paritet før stien fortsetter utover i skogen og svinger noe mot høyre. Den fortsetter nedover en mer åpen fjellrygg før den kommer ned på en av øyas mange Caminos Reales (som betyr kongelige stier) i Degollada de los Hornos (passhøyde 1721 meter). Regn cirka 45 minutter fra parkeringsplassen.

Til høyre (nordover) fører den brede kongeveien (som en del av stien PR CC-40) ned til bilveien GC-600 (mellom Ayacata og Cruz de Tejeda, 12-15 minutter) og videre til det store rekreasjonsområdet Zona recreativa Llanos de la Pez i pinjeskogen ved Llanos del Garañón.

Ta veikrysset til venstre. Her er kongeveien som skal følges helt ned til turmålet: San Bartolomé, via Cruz Grande. Veien er meget bred og lett å gå, og du ser snart utover dalen med San Bartolomé nede i bunnen. Ta endelig den korte avstikkeren opp på den merkelige steinformasjonen som det store hullet er. Steinbuen finnes ved å gå opp gjennom skogen til høyre, 50 meter etter noe som minner om et inntørket elveleie, er krysset. Bare 200 meter unna kongeveien finnes denne spektakulære rasteplassen. Rundskuet er nemlig overveldende; Man ser rettned på Ayacata, med veiene mot Tejeda øverst (GC-60) og Mogán nederst (GC-603). I området bakenfor veiene skimtes den spesielle pinakkelen Roque Palès ved El Toscòn.

Gjennom hullet sees den ene veien Roque Nublo og Teide, den andre veien Pico og Pozo de la Nieves, med den tilbakelagte pinjeskogen nedenfor. Dette bør være stedet for gode blinkskudd med kamera.

Foto: lainakai.com

Fortsett den oppbygde veien. Snart passeres et trekors på høyre side, med teksten «Cruzeiro Camino de Santiago IFP «San Antonio». Las Palmas de Gran Canaria 26 IV 96». Veien fører nedover ut av skogen, og over på nakent fjell. Med ett tår man på kanten og ser den imponerende oppbygde og nesten brosteinsbelagte ferdselsveien slynge seg ned siden og fortsette ryggen ned mot Cruz Grande.

Den kommer ned på venstre side av et hus, der det like etter er sitteplass med sementbenker og fire kors i forskjellige størrelser. Følg grusveien ned til hovedveien (GC-60), der skiltet «Monumento Natural Riscos de Tirajana» viser at du har befunnet deg. Naturområdet Risco de Tirajana. Risco betyr nemlig fjellvegg, mens Tirajana er navnet på hele området sør for høydedraget med Pico de las Nieves. Denne turen tar deg ned siden langs en vestlig trasé fra toppen, mens neste tur følger en tilsvarende østlig trasé. Sammen gir de muligheter for en skikkelig runde, men da må du være kjempesprek og regne med en 8-10 timers tur. Bare for å ha nevnt det …

Fortsettelsen til San Bartolomé er å følge GC-60 opp mot høyre i 50 meter, til rett før den dype veiskjæringen (Cruz Grande). Ta her grusveien ned mot venstre, skiltet «San Bartolomé». Den gjør etter 200 meter en skarp venstresving. Rett etter denne fortsetter kongeveien ned til San Bartolomè, gjennom et brannpreget område (etter den store skogbrannen i 2007).

Kongeveien ender på en grusvei i utkanten av San Bartolomé. Denne fører over i en asfaltert gate som fortsettes mot byen, på høyre side av skolen C.E.O. Tunte, og på venstre side den lokale kirkegården (cementerio). Bratte bygater fører raskt ned til hovedgaten gjennom San Bartolomé, med sjarmerende torg og kirke – og gode fortausrestauranter for kald drikke og tapas.

For ordens skyld – mellom San Bartolomé og snuplassen på toppen av Pico de las Nieves er det 22 km å kjøre, men regn 30-45 minutter på turen.

Problemet med turen kan være bilen som står parkert oppe på toppen der du startet. Dette kan løses om en sjåfør ”ofrer seg” ved nedstigningen til Cruz Grande, henter bilen og møter de andre turgåerne på torget i San Bartolomé.

Pico de las Nieves var tidligere omtalt som det høyeste punktet på Gran Canaria, og er det nest høyeste med sine 1948 m over havet. Nå viser imidlertidig moderne målinger at det er det nærliggende Morro de la Agujerada med sine1957 meter over havet som er det høyeste.

Gran Canarias høyeste utsiktspunkt 

For å føle essensen av et sted og suge inn atmosfæren, er det ingenting bedre enn å klatre opp til det høyeste punktet. På Gran Canaria er dette utsiktspunktet Pico de Las Nieves, som ligger midt på øya, 1949 meter over havet. Derfra kan man se det store området av øya som er erklært biosfærereservat av UNESCO, med sine utallige dype kløfter og skarpe kanter, dekket av vegetasjon og kronet av vulkanske topper med gåtefulle former.

Solnedgang over et hav av skyer

Dette skuespillet er vel verdt å kjøre eller ta bussen til toppen av Las Nieves for å se. Ved siden av parkeringsplassen åpner det seg en halvcirkel kledd med stein, perfekt orientert mot vest. Det er utsiktspunktet, enkelt og uten hindringer som skygger for utsikten over en vakker solnedgang. I motsetning til andre steder gir overskyede dager bedre utsikt i Las Nieves, da man da kan se hvordan Tenerife og Gran Canaria ser ut til å flyte over et hav av skyer.

Pico de los Pozos de la Nieve 

Opprinnelsen til navnet stammer fra 1600-tallet, da det på oppfordring fra katedralrådet i bispe-dømmet på Kanariøyene ble opprettet en rekke snøbrønner, brønner som ble boret i jorden, med det formål å lagre snøen som falt om vinteren for senere å transportere den til øyas hovedstad, Las Palmas på Gran Canaria, og forsyne presteskapet med is. Dermed var det opprinnelige navnet Pico de los Pozos de la Nieve, som det nåværende navnet stammer fra.

Fra 1800-tallet begynte man også å kalle dette området Los Pechos, men dette var egentlig et resultat av en feiltolkning mellom Los Pozos og Los Pexos gjort av den britiske løytnanten William Arlett i 1834 for kartet hans over øya. Senere ble dette gjengitt i lokale kart, og navnet var svært populært i lang tid.

På den østlige siden av fjellet har Cabildo (øyrådet) på Gran Canaria restaurert en av disse brønnene, den nest største, slik at den kan besøkes.

Solnedgang over et hav av skyer
Solnedgang over et hav av skyer

Midt på øya

Toppen ligger i det geografiske sentrum av øya og danner grensen mellom kommunene San Bartolomé de Tirajana, Vega de San Mateo og Tejeda. Området er en del av flere verneområder, som det verneverdige landskapet Cumbres, naturmonumentet Riscos de Tirajana og landskapsparken Nublo.

Den kroner den sørlige kanten av det sentrale platået i Cumbres på Gran Canaria, og har myke sider mot nord, øst og vest, i kontrast til den sørlige delen, som er brått avskåret av hundrevis av meter høye stup som danner skråningene i Tirajana-kalderen.

Militær bruk

Nesten hele området rundt Pico de las Nieves på toppen er eid av det spanske forsvaret. Her er det installert ulike radar- og telekommunikasjonssystemer som en del av luftovervåkningsskvadron nr. 21. Anlegget, som ble satt i drift i 1968, har til oppgave å levere radardata og radio- og luft-til-bakke-kommunikasjon til kontrollsenteret utpekt av luftforsvarets kommando, slik at dette kan identifisere, kontrollere og lede luftfartøyene.

Geologi

Grunnmaterialet, som er 3 millioner år gammelt, tilhører vulkanske agglomerater fra Serie Volcánica II eller Roque Nublo på Gran Canaria, som er et resultat av sammenbruddet av en gammel stratovulkan.

Vegetasjon

Den er dekket av kanarisk furu (Pinus canariensis), som er et resultat av gjenplanting i 1950-årene, og i tillegg i midten av furuskogen eller i steinete områder, gul ginster (Teline microphylla) og arter som er tilpasset stor høyde og tøffe klimatiske forhold, som magarza de cumbre (Argyranthemum adauctum), tomillo de cumbre (Micromeria benthamii) eller salviablanca de cumbre (Sideritis dasygnaphala).

Utsiktspunktet på toppen byr på noen av de mest karakteristiske utsiktene over Gran Canaria og de mest spektakulære på Kanariøyene, og er et populært turistmål.

Slik kommer du til startpunktet med offentlig transport
Det er mulig å nå området rundt Pico de las Nieves med buss fra sør på Gran Canaria, men ikke helt til toppen.

  • Buss: linje 18 fra Maspalomas / Playa del Inglés
  • Avstigning: Cruz Grande eller Cruz de los Llanos
  • Reisetid: ca. 1 time 30 minutter
  • Derfra: vandring videre mot Pico de las Nieves

Dette er en praktisk løsning for lineære turer, for eksempel fra Pico de las Nieves ned til San Bartolomé. Husk at det er få avganger daglig, så planlegging av retur er viktig.

Läs mer om: busslinje 18

Utflyktstips vid San Bartolomé: Bodega Las Tirajanas

Relatert

Nye SOS-redningsstolper er installert i Maspalomas-sanddynen

Direkte tilgang til nødnummert 112 i…

- slik fungerer de nye redningsstolpene OneUp Trekking

Abonner på oppdateringer

Få siste nytt fra Dag&Natt direkte på e-post

Ikke gå glipp av noen nyheter!

Varsler til e-posten din når vi publiserer nye artikler.

Vi spammer ikke! Les vår personvernerklæring for mer info.

Ansvarlig redaktør: Bente Storsveen Åkervall

Försäljningschef och annons ansvarig: Ulf Lindblom

Telefon: +34 928 768 420
E-post: [email protected]

Personvernspolicy/Informationskapsler

Dag&Natt lagres regelmessig av Nasjonalbiblioteket i Norge

DN Publications and Investments S.L
Calle las Dalias,
Edificio Las Flores, 85Z
35100, San Agustin
Gran Canaria

Telefon: +34 928 768 420
Send oss en epost: [email protected]



Installera Dag & Natt

Lägg till Dag & Natt på din startskärm för snabb åtkomst.