Las Canteras sandkrubba, en av Las Palmas de Gran Canarias mest älskade traditioner, har nu fått ett datum för invigningen. 2025 års upplaga öppnar officiellt den 15 december och kan besökas fram till den 8 januari 2026. Den erbjuder en unik upplevelse bland sandskulpturer skapade av internationella konstnärer vid havet.
Installationen, som varje år lockar hundratusentals besökare, har etablerat sig som en av de stora julattraktionerna på Kanarieöarna. Denna gång firar dessutom Belén sitt 20-årsjubileum och kommer att vara huvudattraktionen i den tionde upplagan av Lotería Nacional den 25 december, vilket innebär att dess bild kommer att spridas över hela Spanien.
Viktiga datum och montering
Förberedelserna börjar den 10 november, då platsen på stranden Las Canteras kommer att förberedas. Från och med den 19 november börjar skulpturerna formas, och de kommer att vara färdiga i tid till den officiella invigningen den 15 december.
Krubban kommer att vara öppen för allmänheten, fram till den 8 januari, med fri entré. Under den tiden förväntas antalet besökare överstiga fjolårets siffror, då över 200 000 personer besökte krubban.
Ett speciellt jubileum
Gran Canarias kommunfullmäktige och organisationsteamet har förberett ett specialprogram för att fira 20-årsjubileet av detta minnesvärda verk. Bland nyheterna märks presentationen av en ny logotyp och en retrospektiv utställning som visar hur julkrubban har utvecklats från de första upplagorna fram till idag.
Det kommer också att ges ut en bok och en dokumentärfilm, båda under produktion, som kommer att presenteras under invigningen.
Musik, konst och solidaritet
Som varje år kommer julkrubban att bli en julens mötesplats, med musikuppträdanden och skolkörer under hela december månad. Dessa aktiviteter förstärker evenemangets sociala och kulturella karaktär, som förenar konstnärer och besökare kring julstämningen.
Dessutom kommer denna upplaga att gästas av Organisationen Bandera de la Paz, som kommer att erkänna Beléns värde som en internationell symbol för kulturell förståelse.
En ikon för Kanarieöarna som överskrider gränser
Antonio Morales, ordförande för Gran Canarias regionala parlament, har betonat att Belén de Arena redan är en ”konstnärlig och social ledstjärna” för ögruppen. Dess mediepåverkan fortsätter att växa: bara förra året nådde dess image över 73 miljoner människor via media och sociala nätverk.
Varje december samlas skulptörer från olika länder på stranden Las Canteras för att förvandla tonvis med sand till flyktig konst, i en upplevelse som kombinerar kreativitet, turism och spänning vid Atlanten.



