Du er her:
  • Home
  • Pressklipp
  • Den spanske presidenten nekter å gratulere Nobels Fredsprisvinner
President Sanchez läser på mobilen

Den spanske presidenten nekter å gratulere Nobels Fredsprisvinner


          -«Jeg uttaler meg ikke om Nobelprisene» generelt, forklarte statsminister Pedro Sánchez tirsdag da han ble spurt om hvorfor regjeringen ikke hadde gratulert den venezuelanske opposisjonspolitikeren María Corina Machado med Nobels fredspris, som hun ble tildelt fredag.

Sánchez forsikret også i et intervju i radioprogrammet «Hoy por Hoy» på Cadena Ser at han «respekterer Machados arbeid svært høyt» og at han ønsker at «situasjonen i Venezuela normaliseres». Uansett ønsket statsministeren ikke å kommentere prisen: «Jeg vil ikke kommentere om det er rettferdig eller ikke».

Den spanske presidentens politiske motstandere mener imidlertid at så ikke er tilfelle, og at han ved flere tidligere anledninger har gratulert flere fredsprisvinnere. De trekker blant annet frem dette:

          -”I 2018 uttrykte han sin kjærlighet og beundring for prisvinnerne Denis Mukwege og Nadia Murad, og forsikret at «deres enorme innsats for å få slutt på seksuell vold som krigsvåpen gjør dem svært fortjente til denne pris. Deres kamp inspirerer oss alle. Gratulerer til dere begge».

Abonner på oppdateringer

Få siste nytt fra Dag&Natt direkte på e-post

Ikke gå glipp av noen nyheter!

Varsler til e-posten din når vi publiserer nye artikler.

Vi spammer ikke! Les vår personvernerklæring for mer info.