I början av den andra etappen av rallyt på Gran Canaria fortsätter den finska föraren att dominera den allmänna klassificeringen efter att ha vunnit ytterligare två etapper.
På fredagsmorgonen och efter två tidskörningar av den andra etappen av det 49:e Rally Islas Canarias – Rally de España, fortsätter den överväldigande dominansen av den finska föraren Kalle Rovanperä med sin Toyota GR Yaris Rally1 med oförminskad styrka och vinner alla sträckor.
Ingenting verkar kunna hålla Rovanperä och Halttunen borta från segern eftersom de fortsätter att överraska alla med sin utveckling på asfalt, ett underlag som inte var deras favorit, något de nu har lämnat någon bakom sig när de fortsätter att vinna sträcka efter sträcka.
Med praktiskt taget ingenting att göra har fransmannen Sebastien Ogier (Toyota GR Yaris Rally1) kapitulerat inför den överlägsenhet som Rovanperä visat i det här rallyt och ligger nu på andra plats, 28,5 poäng efter tvåan.

Den regerande världsmästaren, Elfyns Evans från Skottland, har inte heller lyckats förbättra sin placering och verkar vara nöjd med det sista steget på pallen, 44,1 efter ledaren.
Toyota armada fortsätter också sin färdplan bakom de tre tenorerna i det japanska varumärket och finländaren Sami Pajari förblir före Takamoto Katsuta och upptar den fjärde (på 1:07.6) och femte positionen (på 1:17.4).
När det gäller Hyundai i20N Rally1 kan de fortfarande inte tillgodose sina förares behov och måste nöja sig med att sätta tider bakom Toyota. Fransmannen Adrien Fourmaux leder den här gruppen och har återtagit den positionen under morgonens två första sträckor, men han är nu 1:26.1 efter Toyota-föraren.
På sjunde plats totalt, 1:30,4 efter Rovanperä, klagar Thierry Neuville fortfarande på sin bils beteende, liksom Ott Tanäk, som verkar ha det kämpigt.