De katastrofale flomkatastrofene som har krevd minst 72 menneskeliv i Spania, skyldes et destruktivt værsystem der kald og varm luft møtes og produserer kraftige regnskyer, et mønster som antas å bli hyppigere på grunn av klimaendringene. Når vannmassene har lagt seg, vil en av debattene dreie seg om hva man skal gjøre med ravinene. Sør på Gran Canaria har flere raviner blitt bygget i forbindelse med infrastrukturprosjekter og turistanlegg på grunn av plassbehovet.
Noen av disse ravinene omfatter områder som skal brukes til vei-, bolig- og næringsprosjekter. I området rundt Maspalomas-ravinen finnes det en viktig turistinfrastruktur med hoteller, kjøpesentre og boligområder. Området er tilrettelagt med kanaliseringssystemer for å styre vannføringen, særlig i regntiden, for å hindre oversvømmelser i de kystnære urbaniserte områdene.
I Barranco de Arguineguín har det på sin side vært en balansegang mellom tilpasning av det naturlige miljøet og gjennomføring av kontroll- og sikkerhetstiltak. Dette er spesielt viktig i områder der terrengets utforming og nærheten til havet byr på utfordringer når det gjelder jordsmonnets stabilitet og vannhåndtering.
Sør på Gran Canaria vil fokuset være på Loro Parques Siam Park i El Veril-ravinen, et område der denne temaparken er planlagt, og som ligger i nærheten av Playa del Inglés. El Veril-ravinen er et område av spesiell interesse når det gjelder naturrisiko på grunn av sin nærhet til kysten og sin spesielle geografi. I tilfelle store vannmasser skulle dukke opp, vil ravinens egenskaper kunne påvirke hvordan vannet ledes og spres, noe som gjør det viktig å analysere de mulige konsekvensene og ha egnede avbøtende strategier på plass. Siden ravinen ligger nær havnivået og fungerer som en naturlig kanal, kan den slippe inn vann med høy hastighet. Renner har en tendens til å kanalisere vann innover i landet, noe som kan føre til betydelige oversvømmelser i nærliggende bebygde områder.
Den planlagte Siam Park omfatter avanserte vannattraksjoner og fritidsområder, alle utformet med en særegen thailandsk atmosfære, som er karakteristisk for Siam Park-merket. Siden den sørlige delen av Gran Canaria er et viktig turistmål, kan bygging i raviner inkludere designelementer som innlemmes i landskapet, og det kan brukes bærekraftige materialer eller materialer med lav miljøpåvirkning. Dette forbedrer ikke bare den strukturelle stabiliteten, men bidrar også til å bevare miljøet.
Selv om det er mulig å bygge i raviner sør på Gran Canaria, er det en kompleks prosess som krever både avansert konstruksjonsteknikk og overholdelse av strenge miljøbestemmelser. Byggingen av Siam Park på Gran Canaria har blitt forsinket en rekke ganger på grunn av ulike juridiske og administrative hindringer. I 2023 vil man imidlertid ha gjort betydelige fremskritt med å innhente de nødvendige tillatelsene, og prosjektet skal etter planen åpne om mindre enn ti år. Med betydelige investeringer via statsstøtte og en visjon om å levere en badelandopplevelse i verdensklasse, forventes denne nye attraksjonen å øke turismen på den sørlige delen av Gran Canaria.