Foto: Maspalomas24
I går på søndag avsluttet det internasjonale karnevalet i Maspalomas 2025-utgaven, den 51. i historien, med en overveldende suksess, i følge kommunikasjonsansvarlig for kommunen. Uten å gå nærmere inn på det, så ble det på lørdag gjennomført det som sannsynligvis er den største paraden i karnevalets historie, med rundt 370 000 deltakere. Også søndag var oppslutningen stor, da “sardinprosesjonen” gikk nedover Avenida 8 de marzo for opplesning av testamentet, ved den mangefasetterte Dani Calero, og til slutt brenning av sardinen. Ordfører og festkommiteen i byrådet for turisme, arrangementer og festivaler, Yilenia Vega, deltok i prosesjonen, sammen med andre medlemmer av det lokale kommunestyret. I det store opptoget deltok også batucadas «Caribe creando escuela» og «Los piratas del Caribe» og comparsas ‘Yoruba’ og «Chirimay». «Karnevalskarakterene» var også til stede, inkludert gruppens president, Enrique Legaza «El Escocés» og andre karakterer som «Manolita», reporteren fra kanal 69, El obispo, El Padre Rocha og den gale hattemakeren, som fikk selskap av dusinvis av karnevalsenker som gråt langs veien.
Vel fremme på stranden ønsket Yilenia Vega publikum velkommen og ba Dani Calero om å lese opp testamentet til «hans dyriske majestet, sardinen», der det ble klart at denne utgaven av det sørlige karnevalet tok farvel «med smerte, men med glede over å leve under hans kappe et karneval som går inn i historien». Så var det tid for å avsløre neste års allegori, og denne æren gikk til Yilenia Vega som kunngjorde at med 53% av stemmene var «Sirkusverdenen» det mest valgte alternativet. Ordfører Marco Aurelio Pérez takket i sin tur alle som hadde deltatt i karnevalet, og som hadde gjort det til «en sann feiring av glede og fantasi». Deretter beordret han sardinbrenningen, som fant sted på stranden i lyset fra fyrverkeriet.
Vi vet allerede at neste års karneval vil være dedikert til «Sirkusverdenen» fordi det er det publikum bestemte seg for. Så da er det bare å jobbe på med klovnekostymer for å passe inn i manesjen til karnevalet i 2026!