Medan mycket av uppmärksamheten denna vecka riktas mot påvebesöket på Gran Canaria finns det även andra evenemang som kan vara värda att notera för både boende och besökare.
I Las Palmas arrangeras mellan den 12 och 14 juni Gran Canaria Surf No Limit, som samtidigt är Spaniens mästerskap i parasurfing 2026. Tävlingarna hålls vid La Cícer på Las Canteras och samlar surfare från hela landet. Evenemanget ingår i Gran Canaria Surf Fest och kombinerar tävlingar inom både parasurfing och longboard.
Surf No Limit har under de senaste åren vuxit till ett av de viktigaste inkluderande surfarrangemangen i Spanien och lockar deltagare, familjer och åskådare till stranden under hela helgen.
På lördagskvällen den 13 juni arrangeras samtidigt den första upplagan av Poseidón RockFest i friluftsauditoriet i Parque San Juan i Telde. Festivalen samlar både internationella och kanariska rockband med svenska H.E.A.T. som ett av huvudnamnen.
H.E.A.T. är idag ett av Sveriges mest framgångsrika hårdrocksband och har byggt upp en stor internationell publik genom turnéer i Europa, Japan och USA. Bandet släppte dessutom sitt senaste album Welcome To The Future under 2025 och fortsätter att vara ett av de starkaste namnen inom modern melodisk hårdrock.
På scen står även de tyska rockarna Kadavar samt de kanariska banden The Zeronaut och Malamutte. Festivalen börjar klockan 19.30 och biljetter finns fortfarande till försäljning via arrangören.
Så även om påvebesöket dominerar nyhetsflödet denna vecka finns det gott om andra aktiviteter för den som vill uppleva både sport och livemusik på ön.
2 000 mennesker, hovedsakelig innvandrere, vil være til stede sammen med paven








