Kabinpersonalen på Ryanair i Spanien har legat i förhandling med företaget en längre period men inte kommit fram till ett avtal. Nu har en av fackföreningarna utlyst strejk på följande datum: 24, 25 & 26 juni, 30 juni och 1 & 2 juli. Det skall röra sig om 1.200- 1.400 kabinpersonal som går i strejk dessa datum.
Från ryan Airs ledning tror man inte på någon stor uppslutning ifrån personalens sida då den fackförening som utlyst strejk är en mindre sådan.
Enligt uppgifter kommer det till stor del att beröra de internationella flygningarna. Det är ca. 300 flygningar till kanarieöarna och ca. 50.000 personer som kan komma att beröras av detta. Trafiken kommer att ha minimum service, exakt vad det innebär är inte stipulerat ännu. Det är fortfarande ett möte kvar som kan leda fram till ett avtal i sista minuten och då blir strejken avblåst. Kunniga personer varnar dock för att de 2 parterna är så långt ifrån varandra som gör att chansen till en lösning är minimal.
(Canarias7)