Ytterligare två döda och dessutom 244 nya fall av coronaviruset. Detta är kontentan av dagens, onsdag, coronavirusrapport.

Dödsfallen skedde på Gran Canaria och på Fuerteventura. Med dessa är det totala antalet dödsfall uppe i 918 personer sedan utbrottet av viruset.

Antalet smittade på Kanarieöarna sjönk med 155 fall jämfört med gårdagen. Detta efter det att 244 nya fall upptäckts på ö-gruppen.

Totalt finns det 14.425 smittade personer på öarna. Av dessa är 85 personer inlagda på intensivvårdsavdelningarna på öarna och ytterligare 390 personer är inlagda på ordninarie sal på sjukhusen. Resten av de smittade vårdas i sina respektive hem.

Smittokvoten per 100.000 invånare under sju dagar är nu 81,39 fall och under fjorton dagar 196,24 fall.

Av de nya smittade registrerades 131 fall på Tenerife. Ön har därmed 8.415 aktiva fall. Här på Gran Canaria finns det 5.328 smittade personer efter det att man upptäckt 67 nya fall under de senaste 24 timmarna.

Fuerteventura summerade 25 nya fall och har 262 smittade personer. För Lanzarotes del är siffrorna 14 nya fall och 184 sjuka.

Bland de mindre öarna noterade La Palma sex nya fall, samt El Hierro och La Gomera vardera tre fall.
(Canarias7)

Se statistik ö för ö, klicka på bilden:

statistiksida