Häromdagen skrev vi om problemet som uppstått kring byggnaden av fågelparken Palmitos Parks bygge av ett delfinarium.
Nu kan det se ut som om kommunen i Mogan står inför ett liknande problem.
Skillnaden är, åtminstone enligt pressen, att i Palmitos Parks fall är det ett definitivt beslut, medan Moganfallet fortfarande kan överklagas.
Det hela bottnar i en anmälan från ägarföreningen i Puerto Ricos köpcentrum, fas 1. De ville med sin anmälan få bort den plan som godkändes av kommunen och i sin tur av den kanariska regeringen 2015.
Bland annat gav denna plan en öppning för utbyggande av ytterligare köpcentrum i turistorten Puerto Rico, något som också skett, då två nya, stora köpcentrum byggts och öppnats i orten.
Enligt domstolen saknas tillstånd från en nationell instans, varför domaren anser att planen inte är legal.
Som sagt, fortfarande kan detta överklagas till högsta domstolen.
(Canarias7)


