Igår stängde man av infarten till Las Palmas via GC1, vid kilometer 4 dvs. den vägen som går ner till strandvägen. Denna infart får endast användas till tung trafik som varutransporter, för ambulanser och poliser.
All annan trafik måste använda GC3 ringvägen för att ta sig in i staden. Samtidigt passade polisen på att sätta upp kontroller för att checka av att de som tog sig till Las Palmas hade tillstånd för att vara ute på gatorna.
Foto Canarias7
Detta ledde till långa köer på motorvägen trafiken stannade upp helt ifrån Telde och framöver. Totalt 5.000 bilar stoppades och 245 av dessa blev bötfällda. Dessa kontroller fortsätter även idag och har på morgonen skapat samma stopp i trafiken som igår, även på de norra infarterna har stora kontroller satts in.
GC3
GC3 ringvägen Las Palmas
GC1
GC1 infart Las Palmas